Zatrzymanie prawa jazdy po kroplach na zgagę

Post 9 of 11

Mandat! Jeszcze nie spotkałam osoby, która ucieszyłaby się z jego otrzymania. Nie dość, że trzeba zapłacić to do tego dochodzą punkty karne. Jeśli jesteś kierowcą posiadającym prawo jazdy powyżej 1 roku – twój limit to 24, jeśli poniżej roku –  to 20 punktów karnych. Otrzymasz punkty za każde jedno popełnione wykroczenie. Możliwa jest sytuacja, że w jednej chwili możesz stracić uprawnienia i stracić cały limit punktów np. gdy nie zastosujesz się do sygnałów świetlnych (6 pkt.), ominiesz pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu (10 pkt.) i do tego przekroczysz dozwoloną prędkość powyżej 50 km/h ( 10 pkt.). Przekroczenie limitu w okresie roku (punkty przedawniają po roku od ich otrzymania) oznaczać będzie dla kierowcy z limitem 24 pkt. egzamin kontrolny poprzedzony badaniem psychologicznym, a dla młodego kierowcy – decyzję o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs.

Police car, with full array of lights

Wysokość mandatów bywa różna od 50 zł do 500 zł, a w przypadku popełnienia paru wykroczeń nawet do 1000 zł. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości wysokość mandatu zależy od tego, jak mocno trzymałeś nogę na gazie – przekroczenie prędkości do 10 km/ h będzie cię kosztowało 50 zł; 11-20 km/h 50 zł – 100 zł (2 pkt.); 21-30 km/h 100zł -200 zł (4 pkt. ); 31 – 40 km 200 zł – 300 zł (6 pkt.); 41-50 km 300 zł – 400 zł (8 pkt.); 51 km i więcej od 400 do 500 zł. Za jazdę powyżej 50 km/h zgarniesz 10 punktów karnych.

No dobrze a jeśli przyjmę mandat, ale po jakiś czasie zmienię zdanie czy mogę się od mandatu odwołać?

Tutaj chciałam przytoczyć historię posłyszaną od znajomego. Pan X jechał samochodem po spożyciu – kropli na zgagę. Przypadek chciał, że nie włączył świateł i został zatrzymany przez policję. Tradycyjnie dmuchał w balonik i pomiar wskazał stan po użyciu alkoholu *. Pan X przyjął mandat – 500 zł; prawo jazdy Pana X zostały zatrzymane, dostał 10 pkt. karnych. Czy może teraz odwołać się od mandatu i odzyskać prawo jazy?

Niestety Pan X, powinien zażądać przeprowadzenie badania z krwi, które wskazałoby zawartość alkoholu we krwi, a nie jak w przypadku urządzenia – zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pan X może w terminie 7 dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Zgodnie jednak z przepisami – prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeśli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Co to oznacza? Jeśli Pan X jechałby samochodem koloru niebieskiego i za to dostał mandat , to z powodzeniem może żądać jego uchylenia bo jazda samochodem koloru niebieskiego nie jest wykroczeniem. Ale jeśli został przyłapany na gorącym uczynku, nie kwestionował mandatu i nie żądał dodatkowych badań, ma nikłe szanse na wygraną.

Całe szczęście – szykuje się zmiana przepisu dotyczącego uchylenia mandatu karnego i będzie łatwiej dochodzić swoich praw przed sądem. Choć i tak, w mojej czasem, nie warto spieszyć się z przyjęciem mandatu albo co jeszcze bardziej pożądane  – stosować przepisy ruchu drogowego i po zapaleniu silnika nie zapominać włączyć świateł.

This article was written by Iza Odz